Nie chcę być strażakiem

niewidomy mężczyzna trzyma sikawę strażacką

„Nie chcę być strażakiem” to hasło kampanii, którą fundacja Integracja wspiera aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością i promuje prowadzony przez siebie portal rekrutacyjny: sprawniwpracy.pl.

Predyspozycje i umiejętności

Kampania w przewrotny sposób promuje zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i ma na celu zmianę postaw społecznych. Pokazuje osoby z niepełnosprawnością jako pełne życia, asertywne, dobrze radzące sobie z wyzwaniami. Niekoniecznie spełniające się w zawodzie strażaka, ale w innych już tak, zgodnych z indywidualnymi predyspozycjami i umiejętnościami. Potwierdzeniem tego są różnorodne oferty pracy i ogłoszenia kandydatów na portalu sprawniwpracy.pl.

Budowanie świadomości

Film „Nie chcę być strażakiem” przełamuje stereotypy, zachęca do większej otwartości i przekonuje pracodawców, by radzili sobie ze świadomością, że osoby z niepełnosprawnością mogą wykonywać wiele zawodów bez większych przeszkód, jak też uświadamia tym osobom i ich bliskim, że na rynku pracy usuwa przed nimi się coraz więcej barier.

Zmiany w orzecznictwie mile widziane

Kampania ma także wpłynąć na zmiany sposobu, w jaki kwestie dotyczące niepełnosprawności i pracy ujęte są w polskim prawie. Obecny system orzecznictwa opiera się na założeniu, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą lub nie powinny pracować – w ich orzeczeniach często widnieje zapis: „częściowo/całkowicie niezdolny do pracy” lub „całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji”. To działa na wyobraźnię i buduje mylne poczucie, że przed osobami z niepełnosprawnością rynek pracy się zamyka. Aby to poczucie zmienić, w systemie orzekania o niepełnosprawności trzeba wprowadzić nowe określenia, z których będzie jasno wynikać, że w osobach z niepełnosprawnością tkwi potencjał, który warto docenić. Integracja zbiera także podpisy pod petycją, dzięki której stanie się to możliwe (więcej na sprawniwpracy.com).

Nagrody dla kampanii

  • Cannes Lions – Brąz (PR) – festiwal w Cannes
  • Eurobest – Srebro (Charities, Public Health & Safety, Public Awareness Messages) ,  brąz  (Public Affairs & Lobbying)  – Europejski Festiwal Kreatywności w Rzymie
  • Golden Drum – Złoto (Film) i Srebro (PR) – festiwalu w Lublanie
  • KTR – Złoto (Film), Złoto (Viral), Złoto (PR&Event), Złoto (Active Advertising), Srebro (Film Online) – polski festiwal kreacji reklamowej KTR 2016
  • InnovationAd – Grand Prix  i Złoto (Insight) – prestiżowym konkurs krajowym
  • srebro (Kampanie społeczne) – w konkursie Złote Spinacze