Idziemy na wybory!

Poruszająca się na wózku Agnieszka Bal i jej asystentka wrzucają razem kartkę wyborcza do urnyKampania społeczna „Idziemy na wybory” została przeprowadzona przez Integrację po raz pierwszy przy okazji wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Trzy lata później ponownie przeprowadziliśmy akcję pod tą nazwą informując o zmianach ułatwiających głosowanie osobom z niepełnosprawnością podczas wyborów samorządowych.

Celem kampanii było rozpowszechnienie wśród osób z niepełnosprawnością wiedzy o dostępnych dla nich formach głosowania (głosowanie korespondencyjne, przez pełnomocnika, za pomocą nakładki brajlowskiej). Akcja miała także skłonić samorządy lokalne, by umożliwiły udział w wyborach jak największej liczbie osób z niepełnosprawnością.

Byliśmy jednym z inicjatorów zmian w Kodeksie wyborczym, które wprowadziły te formy głosowania. Również dzięki naszym działaniom możliwe stało się nie tylko dostosowanie kolejnych lokali wyborczych, zwiększenie społecznej wrażliwości i świadomości problemu, a także fakt, że w 2014 roku nakładki brajlowskie miały obowiązek znaleźć się już we wszystkich lokalach wyborczych. O wszystkich zmianach informowaliśmy w specjalnym poradniku wyborczym, zamieszczonym na portalu Niepelnosprawni.pl.

Kliknij w miniaturkę i zobacz, jak powinien wyglądać przystosowany lokal:

Kampanię zainaugurowaliśmy 15 września 2011 roku. Jej ambasadorem został Janusz Świtaj, od 18. roku życia sparaliżowany od szyi w dół po wypadku motocyklowym. W przygotowanych przez nas materiałach telewizyjnych i radiowych zachęcał do udziału w wyborach.

W pierwszych przypadających po inauguracji kampanii wyborach parlamentarnych (9 października 2011 roku) za pośrednictwem pełnomocnika głosowały 11 984 osoby z niepełnosprawnością i po 75. roku życia. Dodatkowo 817 wyborców głosowało korespondencyjnie, a 43 z nich uczyniło to za pomocą nakładek w alfabecie Braille’a. W lokalach wyborczych z nakładek brajlowskich skorzystało 214 osób. W 2014 roku do grona ambasadorów dołączyła aktywistka społeczna, Monika Cieniewska, osoba niewidoma od 17. roku życia.

Zobacz spoty promujący kampanię w 2014 roku:

Zapoznaj się z materiałami przygotowanymi na potrzeby kampanii w 2011 roku: