Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?

czy naprawdę

Ogólnopolska kampania pod hasłem „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?” organizowana jest od 2003 r. Ma na celu zmianę postaw pełnosprawnych kierowców parkujących na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością oraz zwrócenie uwagi przechodniów i służb porządkowych na problem bezprawnego parkowania.

Plakat promujący kampanię

Akcję aktywnie wspierają samorządy z całego kraju. Włączyło się do niej już ponad 200 miast z całej Polski, w tym urzędy miast, organizacje pozarządowe, supermarkety i centra handlowo-rozrywkowe, jednostki Straży Miejskiej i Policji oraz media, które wspierają działania kampanii poprzez organizację konferencji prasowych i happeningów ulicznych, dystrybucję ulotek i plakatów, emisję spotów telewizyjnych i radiowych.

Działania w ramach kampanii przyczyniły się do wzrostu kwoty mandatu za wykroczenie, jakim jest nieuprawnione zajmowanie tzw. koperty, z 50 zł do 500 zł, oraz do wprowadzenia możliwości odholowania źle zaparkowanego samochodu, także z parkingów przy hipermarketach i dróg wewnętrznych.

Nowa odsłona kampanii, przygotowywana w 2014 r., dotyczy utraty ważności dotychczasowych kart parkingowych i zasad wydawania nowych dokumentów.

Nagroda Effie otrzymana za kampanię Kampania zdobyła uznanie jury międzynarodowych konkursów, m.in. Effie Awards 2006 w kategorii kampanie non-profit, IPRA Golden World Awards 2008 Certyfikat Doskonałości za wyjątkowe działania, kształtujące właściwe postawy społeczne, a także International Business Awards 2008 w kategorii „najlepsza kampania informacyjna w Europie”. Obejrzyj spot promujący kampanię: