„Integracja” 6/2014 (PDF)

Okładka magazynu „Integracja” nr 6/2014 (otwórz większe zdjęcie)Wraz z ostatnim w tym roku numerem „Integracji” składamy wszystkim naszym Czytelnikom, Przyjaciołom, Partnerom i Darczyńcom życzenia zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w 2015 roku.

Zapraszamy do przeczytania o „Zakochanych w życiu”, czyli laureacie i osobach wyróżnionych w konkursie „Człowiek bez barier 2014”, ale także do poznania:

  • „Człowieka ze STALI” (paraolimpijczyka Rafała Wilka),
  • „Herosa ze Świebodzina” (lekarza, który stworzył takie miejsce na ziemi, w którym życie z chorobą i niepełnosprawnością zyskuje sens i nowy kształt) oraz
  • Agnieszki Bal i jej „długiej drogi na studia”, w której zwyciężyła w walce o prawo do nauki w szkole, wspólnie z rówieśnikami.

Warto zajrzeć do relacji z Jubileuszowej Wielkiej Gali Integracji. „To jest impreza, na której trzeba być (…) bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnością” – komentowała nasza publiczność, m.in. poruszająca się na wózkach, wśród której są osoby uczestniczące w Gali niemal od 20 lat. W tym roku Honorowy Patron wydarzenia – Prezydent RP Bronisław Komorowski – przybył na Galę osobiście, a jedna z korespondentek Integracji zrelacjonowała to wydarzenie tylko na podstawie bezpośredniej transmisji na portalu Niepelnosprawni.pl.

Kończymy w 2014 roku świętowanie 20 lat Integracji mocnym akcentem – 17 grudnia ruszyła bowiem kampania społeczna pod hasłem: „Więcej nas łączy, niż dzieli”, w której partnerami Integracji są media koncernu Ringier Axel Springer Polska (RASP) i Grupa Onet. Szukajcie kolejnych odsłon kampanii w „Fakcie”, „Newsweeku”, „Przeglądzie Sportowym”,”Forbesie” (pojawią się nawet w zagranicznych edycjach pism koncernu, m.in. na Słowacji, Węgrzech i w Niemczech) oraz na portalu Onet.pl i oczywiście w „Integracji” i na Niepelnosprawni.pl.

W tej kampanii zwracamy uwagę, że „barierami połączeni” w życiu codziennym w równym stopniu są osób z niepełnosprawnością i pełnosprawne, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci.

Kto śledzi dążenia sparaliżowanego Mateusza Puszkarskiego do samodzielnego kierowania samochodem wprost z wózka inwalidzkiego, dowie się, że jechał już z instruktorem po autostradzie w Holandii. Teraz pozostaje tylko dostosować dla niego auto i Mateusz zabierze się do jazdy samodzielnej i tworzenia zaplanowanego multimedialnego przewodnika dla kierowców z niepełnosprawnością.

A skoro mowa w „Integracji” o samochodach i kierowcach – to i o karcie parkingowej. Analizujemy „Kto najbardziej jej potrzebuje”, czyli czy w tej kwestii ważniejsze są prawa nabyte (karty dożywotnie), czy ważny interes społeczny (konieczność uszczelnienia systemu wydawania kart i ich weryfikacja).

W kategorii poradników Integracji tym razem przygotowaliśmy:

  • „Weź się pan zbadaj” – poradnik medyczny – o groźnych rakach jąder i prostaty,
  • „Niełatwe kobiece sprawy” – poradnik medyczny – o dostępności ginekologów i ich gabinetów dla kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • „Samodzielność to podstawa” – poradnik dla rodziców i opiekunów – aby jak najwcześniej i jak najchętniej uczyli dzieci bycia sobą i życia wśród innych – dla ich i swojego dobra.

W numerze 6/2014 Czytelnicy znajdą też oczywiście kolejną porcję informacji z kraju i ze świata, propozycje ciekawych książek (które można otrzymać, dzwoniąc do redakcji 15 stycznia 2015 roku), stron internetowych oraz artykułów z czasopism ważnych dla naszego środowiska.

Pobierz „Integracja” 6/2014 (z wersją do druku) PDF 8 MB