„Integracja” 6/2012 (PDF)

Okładka magazynu „Integracja” 6/2012Tradycyjnie już w grudniu Integracja dokonała podsumowania mijającego roku podczas Wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej w Warszawie. Po raz 17. spotkaliśmy się z partnerami i  darczyńcami wspierającymi nasze działania, ale przede wszystkim z Przyjaciółmi, którzy towarzyszą nam od lat oraz korzystają ze zmian i ulepszeń dla osób z niepełnosprawnością, które przy udziale Integracji udaje się wprowadzać w życie.

Tematem przewodnim Gali była mobilność – oznaczająca nie tylko dostępny transport, ale także likwidację barier w dostępie do Internetu. Najciekawsze działania ułatwiające samodzielne funkcjonowanie  osoby z niepełnosprawnością zostały docenione, a instytucje i firmy przyjazne środowisku uhonorowano podczas Gali.

Dziennikarz, pisarz, polityk, ale przede wszystkim zasłużony działacz społeczny – w wieku 91 lat profesorowi Bartoszewskiemu wciąż nie brakuje chęci i pomysłów do działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Otwartość na różnych ludzi  i pogoda ducha to ważne przesłanie płynące z rozmowy Piotra Pawłowskiego z profesorem Władysławem Bartoszewskim.

W Polsce osoba z niepełnosprawnością musi przejść niełatwą drogę, by wrócić do aktywności, bądź przystosować się do nowej sytuacji w momencie utraty zdrowia. Doświadczenia Szwecji, Niemiec czy Francji pokazują, jak wiele dobrego na rzecz takich osób mogą wnieść dobre systemowe rozwiązania. Dzięki stworzeniu w tych krajach rynku rehabilitacji osoba z niepełnosprawnością przestaje być pacjentem, a staje się klientem.

Każdy wypadek, zwłaszcza ten, który odbywa się nie z winy poszkodowanego, jest wielkim nieszczęściem, kiedy nieodwracalnie zmienia czyjeś życie na gorsze. Jedyną deską ratunku jest ubezpieczenie, dające szansę na rehabilitację. Bywa, że potrzebne są ogromne środki. Tymczasem  zapis prawny z 1991 roku, wprowadzający limit odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela za konkretne zdarzenie, może pozbawić dalszych świadczeń część ofiar wypadków. Wiele zależy od dobrej woli zakładu ubezpieczeń, zatem poszkodowani w wypadkach na początku lat 90. powinni uważnie przejrzeć swoje umowy i zorientować się w swojej obecnej sytuacji.

Dla amatorów podróży mamy ciekawostkę – relację z wyprawy grupy osób na wózkach do 10 stolic Europy… koleją. Wyprawa, a raczej eksperyment pod nazwą „Tour d’Europe”, odbyła się w iście ekspresowym tempie, bo trwała 90 godzin. Do naszej redakcji trafił dziennik z tej niezwykłej podróży.

Dla tych, którzy niechętnie opuszczają własne mieszkanie, przygotowaliśmy mini poradnik, jak buszować po Internecie, aby małym nakładem finansowym osiągnąć jak najwięcej korzyści. Nawet jeśli wydaje Wam się, że dużo już wiecie w tej materii, sprawdźcie nasze podpowiedzi!

W tym numerze znajdziecie też – jak zwykle –informacje prawne i kulturalne oraz ciekawostki z całego świata.

Pobierz „Integrację” 6/2012 (z wersją do druku) PDF 8 MB