„Integracja” 6/2011 (PDF)

Okładka magazynu „Integracja” 6/2011Za nami kolejny rok, który podsumowaliśmy w gronie wiernych Przyjaciół na Wielkiej Gali Integracji. A przed nami wyzwania, które niesie nowy rok.

W 2012 rok wchodzimy z poczuciem wykonania ważnej pracy na rzecz środowiska. O tym, z czego jesteśmy najbardziej dumni, informujemy Czytelników na stronie 16., prosząc jednocześnie o to, by pamiętali o nas przy swoich rozliczeniach podatkowych. 1% podatku na działalność OPP przekazana na ręce Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji może przynieść wiele korzyści wielu ludziom z niepełnosprawnością. Nasze działania mają ogromny zasięg i powodują zmiany systemowe na różnych płaszczyznach funkcjonowania w codziennym życiu. Pamiętamy też o osobach i firmach, które pomagają nam zmieniać świat, wspierając nas merytorycznie bądź finansowo. Podczas Wielkiej Gali Integracji mamy okazję podziękować za tę pomoc i wyróżnić tych, którzy szczególnie aktywnie włączali się w działalność w minionym roku. Medal Przyjaciel Integracji jest tego wyrazem. Kto w tym roku został nim obdarowany i za co – znajdziecie w obszernej relacji.

W minionym roku dwie znane i potrzebne środowisku organizacje obchodziły swoje jubileusze – 60-lat działa już PZN a 20- PTSR. Szacownym jubilatom szczerze gratulujemy i z wielką przyjemnością prezentujemy naszym Czytelnikom ich najważniejsze dokonania.

Organizacje pozarządowe i ludzie, którzy chcą wszelkimi sposobami wspierać środowisko, są wciąż bardzo potrzebni osobom z niepełnosprawnością, które pozostają bezradne wobec zachodzących zmian ekonomicznych i politycznych. Choć w mediach słyszymy coraz więcej o planach i strategiach wspierania osób z niepełnosprawnością, w praktyce jest coraz gorzej – przeczytajcie materiał o polskiej polityce wspierania osób niepełnosprawnych, która źle rokuje na najbliższą przyszłość.

Dobrze więc, że mamy godnych zaufania liderów, którzy potrafią pociągnąć do pracy i zadbać o najsłabszych. Przypominamy kilka postaci, które zmieniły naszą rzeczywistość na lepsze.

Warto też poznawać ludzi, których wewnętrzna siła i pogoda ducha pozwalają przetrwać najgorsze pułapki losu i pokonywać własną niepełnosprawność – taką postacią jest szczecińska malarka Jadwiga Markur. Kilka obrazków z życia tej niezwykłej kobiety przybliżamy ku pokrzepieniu serc.

Zachęcamy tez do przeglądania stron informacyjnych i poradników – jak zadbać o kręgosłup, jak radzić sobie z padaczką oraz co nowego w kodeksie pracy przyniesie ten rok… Dla szukających zatrudnienia mamy kilka praktycznych porad, w jaki sposób skutecznie wykorzystać do tego celu Internet.

Polecamy tez nowinki kulturalne i ciekawostki z kraju i świata.

Pobierz „Integrację” 6/2011 (z wersją do druku) PDF 8,8 MB