„Integracja” 5/2013

Okładka magazynu „Integracja” 5/2013Jak zapowiada okładka „Integracji” – znajduje się w niej relacja z uroczystego wręczania nagród w 11. Konkursie „Człowiek bez barier”. Poza przypomnieniem gali w Zamku Królewskim w Warszawie zamieszczamy trzy rozmowy, które jej towarzyszyły – z Pawłem Ejzenbergiem, „Człowiekiem bez barier 2013”, Bogumiłą Siedlecką, zdobywczynią Nagrody Publiczności, a także Robinem Barnettem, ambasadorem brytyjskim, jednym z gości gali oraz programu „Integracja” w Polsat News. Warto przeczytać, jak każdy z rozmówców zmierzył się z określeniem siebie jako człowieka bez barier.

Poza uroczystymi chwilami dopada nas, niestety, szara rzeczywistość. Dlatego pod koniec roku podjęliśmy się wizji lokalnej na warszawskiej Starówce, na której trwa remont nawierzchni i układania tzw. wózkopasów. Z wizytacji mamy kilka wniosków. Po pierwsze – na wózkopasach parkują samochody, a według urzędników ten problem ma się rozwiązać dzięki… prospołecznym zachowaniom kierowców. Po drugie – przestrzeń wokół Rynku zyska estetycznie, ale pozostanie niedostępna dla części użytkowników, gdyż nadal straszą schody do sklepów, restauracji i instytucji. Pełne dostosowanie Starówki podobno mogło zagrozić pozycji Warszawy na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szkoda tylko, że podczas podejmowania decyzji o budowie kontrowersyjnego biurowca przy Placu Zamkowym nikt się tym zagrożeniem nie przejmował…

W zdecydowanie lżejszej tonacji jest w tym numerze poradnik dla ludzi mało towarzyskich. Podpowiadamy w nim, jak zbudować sieć znajomych, która jest ogromnie ważna i potrzebna, aby po prostu łatwiej i przyjemniej żyć. Radzimy, jak tę sieć krok po kroku tworzyć i jak o nią dbać, pamiętając jednak, że ważniejsza jest nie liczba znajomych, ale ich „jakość” i że nie każdy z nas potrzebuje wokół siebie wianuszka ludzi.

Polecamy też opowieść o Teatrze 21, w którym aktorami są dorosłe osoby z zespołem Downa. Dla nich to nie terapia, ale konkretna praca i przyjemność. Pewnie dzięki temu z powodzeniem występują na dużych festiwalach teatralnych i są recenzowani w prasie teatralnej i ogólnopolskiej.

Czytelnikom poszukującym pracy polecamy nowy portal Integracji www.sprawniwpracy.pl, na którym spotykają się pracodawcy i kandydaci do pracy. Pracodawcy dowiadują się dzięki temu portalowi, jak i kogo mogą zatrudnić, a do tego „dostają” od Integracji tzw. kandydatów rekomendowanych. Pracownicy natomiast mogą znaleźć konkretne, interesujące oferty pracy – na wiele różnych stanowisk. Serdecznie polecamy www.sprawniwpracy.pl.
Jak zwykle w numerze „Integracji” aktualne wiadomości z kraju i ze świata, porady prawne, zaproszenia do interesujących lektur oraz bardzo ważne sygnały od Czytelników.