„Integracja” 4/2012 (PDF)

Okładka magazynu „Integracja” 4/2012Rekordy Paraolimpiady 2012 przeszły już do historii. W tym wydaniu magazynu przypominamy najciekawsze osiągnięcia i wielkie sukcesy londyńskich igrzysk – wyczyny sportowców, znakomitą organizację imprezy oraz wspaniały doping kibiców z całego świata.

Tegoroczne igrzyska paraolimpijskie zaznaczyły się szczególnie w pamięci sportowców i kibiców – po raz pierwszy w historii rywalizacja sportowa i sportowe rekordy przesłoniły aspekt sensacji i podziwu dla zawodników z niepełnosprawnością, mieszanego zazwyczaj ze współczuciem. Sportowe wyczyny przykuły uwagę  nie tylko kibiców na miejscu, w Londynie, ale również w wielu krajach relacjonujących igrzyska na żywo  w telewizji .  Polska reprezentacja, wbrew sceptycznym prognozom, zasłużyła sobie na ogromne uznanie i szacunek: zajęła dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Atmosferę dopingowania „naszych” niestety psuł fakt, iż nie mogliśmy sukcesów  paraolimpijczyków śledzić w telewizji, która ograniczyła się do kilkuminutowych relacji, informujących w skrócie, co wydarzyło się danego dnia… Tym bardziej zachęcamy więc do lektury reportaży na naszych łamach, a także do działu sportowego na portalu www.niepelnosprawni.pl, gdzie na bieżąco zamieszczaliśmy dziesiątki szczegółowych relacji.

Niewielu naszych czytelników marzy o karierze sportowej, zwłaszcza tej na miarę medali olimpijskich. Większość ma jednak szansę zaistnieć zawodowo na  wielu płaszczyznach życia zawodowego; niektórzy potrzebują jedynie określonej pomocy. Asystent osoby z niepełnosprawnością, asystent wspomagający i asystent pracy – to konkretne formy wspierania aktywności osoby z niesprawnością ruchową, niewidomej czy niesłyszącej.  Zostały już określone standardy i zasady korzystania z tej pomocy – czas na znalezienie środków i wprowadzenie w życie tej instytucji.

Być może przyspieszy to ratyfikowana we wrześniu Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ – oczekiwana przez reprezentantów środowiska, choć  niebudząca zbyt wielkich nadziei samych beneficjentów. Relację z tego wydarzenia znajdziecie na naszych łamach.

Aktywności osoby z niepełnosprawnością sprzyjać też miały wdrożone już wcześniej zapisy ustawowe, np. ten o  specjalnych ułatwieniach w zdobyciu zatrudnienia w instytucjach państwowych. Niestety, zapis wciąż pozostaje teoretycznym przywilejem, zaś praktyka pokazuje coś zupełnie innego…

Obok tych walczących o prawo do pracy i realizacji aspiracji zawodowych obok nas żyje wciąż wiele osób starających się o prawo do opieki zdrowotnej i godnego życia. Najtrudniej jest rodzinom i opiekunom osób cierpiących na rzadkie choroby, które nie widnieją w żadnych wykazach chorób i niepełnosprawności, na które można by choć powołać się, poszukując środków na kosztowne terapie. Osobom z rzadkimi chorobami pozostaje jedynie nadzieja i poszukiwanie prywatnych sponsorów.

Ku pokrzepieniu tych najbardziej pokrzywdzonych przez los, ale i dla pokazania wszystkim siły człowieczeństwa i triumfu mądrości nad słabością ciała prezentujemy historię niezwykłej kobiety, która przez całe ubiegłe stulecie oswajała niepełnosprawność we Francji. Historia jak z filmu, a zdarzyła się naprawdę.

Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie zdołali w tym roku wyjechać na wakacje, przygotowaliśmy refleksję inspirowaną podróżą do Ziemi Świętej – miejsca magicznego.

Zupełnie innym miejscem – magicznym i bardziej dostępnym dla większości z nas – jest istniejące już dwa lata warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Nowoczesna i dostępna dla wszystkich placówka, oblegana na co dzień przez grupy wycieczkowe i zwiedzających z całej Polski otwiera swoje podwoje nieco szerzej dla osób z niepełnosprawnością, zapewniając takim gościom pewne ułatwienia w zdobyciu wejściówki.

W tym numerze znajdziecie też informacje prawne, kulturalne, finansowe oraz porady dotyczące zdrowia; szczególną uwagę poświęciliśmy  żylakom – schorzeniu dotykającemu wielu osób.

Pobierz „Integrację” 4/2012 (z wersją do druku) PDF 7,5 MB