„Integracja” 3/2015

Okładka magazynu Integracja nr 3/2015Czego osobie z niepełnosprawnością potrzeba do podróżowania? „Po pierwsze odwagi! Sama jestem kulawa, ledwo chodzę, ale jak słyszę: podróż, to od razu lepiej się czuję. Podróżowanie to najlepsza terapia” – radzi Małgorzata Tokarska, podróżniczka i właścicielka biura podróży. Mamy nadzieję, że nr 3/2015 „Integracji” zachęci Was do podróży, tych „małych i dużych”.

W poradniku „Wyprawy dalekie i bliskie – dobre są pomysły wszystkie” podpowiadamy, jaki środek transportu wybrać, jak sprawdzać dostępność hoteli i co spakować na podróż, oprócz dobrego humoru. A co jeżeli spędzamy ten czas w miejscu zamieszkania? Aż 27 proc. czytelników portalu Niepelnosprawni.pl nigdy nie było na urlopie. W poradniku „Lato w domu – by nudno nie było nikomu” podpowiadamy, jak aktywnie spędzić czas, nigdzie nie wyjeżdżając. Paleta możliwości jest coraz szersza – od muzeów przez festiwale filmów i muzyki, na kursach szybowcowych kończąc.

W nowym numerze przypominamy też o obowiązujących od 1 lipca 2015 roku zmianach dotyczących kart parkingowych; sprawdzamy, jak przebiega wydawanie nowych dokumentów w całej Polsce, a  Bartłomiej Zieliński, wiceprefekt w Zarządzie Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych oraz zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Warszawie do spraw prewencji, w wywiadzie „Nie ma taryfy ulgowej” tłumaczy, dlaczego zawsze należy w widocznym miejscu umieszczać kartę parkingową i jak zgłaszać nielegalne parkowanie na kopertach. Przypomina też o surowych karach za korzystanie z nieważnych dokumentów.

Podsumowujemy również minione wybory prezydenckie i przygotowujemy się do nadchodzących jesienią wyborów parlamentarnych. Dziennikarze „Integracji” sprawdzili, w jaki sposób funkcjonują udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością. Tematykę wyborczą poruszamy też w wywiadzie „Biorę sprawy w swoje ręce” z Bogumiłą Dawidowicz, szczecinianką, która „ścigała” na wózku Bronisława Komorowskiego w czasie kampanii prezydenckiej.

W nowym numerze magazynu „Integracja” przyglądamy się też tematyce dostępności serwisów internetowych; podsumowujemy organizowaną przez Integrację konferencję „Dostępność POLSKA 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe”, która 16 czerwca odbyła się w Warszawie. Od początku czerwca  wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych w Polsce mają obowiązek spełniać wymogi dostępnościowego standardu WCAG 2.0.

Warto też sięgnąć po nasze poradniki; w tym numerze zajmujemy się m.in. profilaktyką zawałów i udarów oraz piszemy o ważnej profilaktyce odleżyn.

Jak zwykle w magazynie „Integracja” inspirujące rozmowy, m.in. z Rzecznikiem Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, Bartłomiejem Skrzyńskim, i psycholog oraz doradcą rodzinną, „Supernianią” Dorotą Zawadzką.

Magazyn „Integracja” znajdą Państwo w naszych Centrach Integracja w Warszawie, Katowicach, Gdyni i Zielonej Górze, a także między innymi 44 oddziałach ZUS, 16 oddziałach KRUS i 21 placówkach Poczty Polskiej. Obecni jesteśmy także w wielu instytucjach partnerskich oraz w czasie wydarzeń, których organizatorem lub partnerem jest Integracja (między innymi 25 lipca 2015 roku w Warszawie podczas wyborów Miss Polski na Wózku).