„Integracja” 3/2014 (PDF)

Okładka trzeciego numeru „Integracji” z Bogusią SiedleckąCzy ktoś z Państwa nie słyszał jeszcze o niesamowitym kremie, niezbędnym podczas wakacyjnego pobytu nad wodą? Słowem: o produkcie „Szacun Tropików” firmy Brawurex, oferowanym na Allegro? Jeśli nie, to zapraszamy na naszą aukcję.

Tak oto zrealizowaliśmy zapowiadaną w poprzednim numerze tegoroczną edycję najstarszej i ciągle potrzebnej kampanii „Płytka wyobraźnia, przestrzegającej przed nierozważnymi skokami do wody. Nowa odsłona tej akcji stała się hitem internetu – w ciągu 2 dni obejrzało ją 400 000 ludzi! I dosłownie wszystkich zachwyciła – tak jej forma, jak i treść. Czapki z głów przed agencją Walk!
Problem skoków do wody i brawury młodych ludzi został mocno zaakcentowany w tym numerze „Integracji”. Piszemy o popularności filmików internetowych prezentujących bezmyślnych skoczków i o zagrożeniach czających się na drogach, m.in. na motocyklistów o płytkiej wyobraźni. Oczywiście głos w sprawie zabierają też ci, którzy muszą zawodowo zmierzyć się z ludźmi połamanymi, rannymi, ale też tracącymi życie…

Na szczęście po najstraszniejszym nawet w skutkach wypadku człowiek potrafi się podnieść, znaleźć cel i sens dalszego życia. Jeśli do tego spotka na swojej drodze właściwych ludzi, to wraca do aktywności – mimo protezy albo wózka. Szczęście w nieszczęściu nie opuszcza sparaliżowanego od szyi w dół Mateusza, dla którego dostosowywany jest samochód. Mateusz ma szansę kierować nim za pomocą dwóch joysticków. Warto śledzić tę pionierską w Polsce akcję i warto ją wesprzeć!

Jak na lipcowo-sierpniowy numer przystało, zajęliśmy się tematem wakacji i wynikających z nich… frustracji i kombinacji. Lato, swoboda, czas wolny nie są bowiem przez wszystkich upragnione. Wakacje to blisko 10 długich tygodni… Przed rodzicami i opiekunami dzieci z niepełnosprawnością pojawia się wtedy duże wyzwanie – oddania podopiecznym 100% swojego czasu, ponieważ w placówkach trwają urlopy, odpowiednich turnusów jest mało, są zbyt drogie albo na nie dofinansowanie „należy się” raz w roku. Swoimi doświadczeniami na ten temat dzieli się z Czytelnikami mama 19-latka, dorosłego ucznia.

W cyklu jubileuszowym Integracji przywołujemy historię Centrów Integracja, tworzących sieć placówek w Polsce, w których aktywizujemy ludzi do pracy, udzielamy porad i wsparcia, szkolimy i prowadzimy warsztaty. Przypominamy też o publikacjach Integracji, czyli książkach, poradnikach i broszurach, których przez 20 lat zebrało się całkiem sporo…

Polecamy także niezwykły materiał o Bogusi Siedleckiej, zapowiedziany jej fotografią na okładce „Integracji”. Nasz Anioł z Misją to kobieta niesamowita – zeszłoroczna zdobywczyni Nagrody Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier”, vlogerka prowadząca w serwisie YouTube kanał „Anioł na resorach” i od kilku miesięcy bohaterka programu telewizyjnego „Misja Integracja”. Zachęcamy do obejrzenia filmików Bogusi na YouTube i niedzielnego programu Integracji w TVP Regionalna. (Tu znajdziesz odcinki programu „Misja Integracja”)

Nie cichnie temat kart parkingowych, które muszą wymienić wszystkie zainteresowane osoby z niepełnosprawnością. Sprawdziliśmy, jak do tej operacji są przygotowane urzędy i z jakimi problemami spotykają się interesanci. Temat będzie gorący aż do 30 listopada br., gdy stare karty stracą ważność.

Integracja, jako lider i ekspert w zakresie dostępności architektonicznej, stron internetowych, szkoleń (m.in. dotyczących obsługi klientów z niepełnosprawnością) oraz zatrudniania, ma się czym pochwalić – ostatnio przeszkoliliśmy pracowników Galerii Mokotów i zrobiliśmy audyt komunikacyjny wagonów Inspiro Siemensa – przeznaczonych dla warszawskiego metra. Zdradzamy też kulisy powstawania nowej, dostępnej strony Integracji (www.integracja.org).

W bieżącym numerze Czytelnicy znajdą, oczywiście, kolejną porcję informacji z kraju i ze świata, propozycje ciekawych książek i stron WWW, a także artykułów z czasopism ważnych dla naszego środowiska.

Pobierz „Integracja” 3/2014 (z wersją do druku) PDF 5 MB