„Integracja” 4/2016

Okładka magazynu Integracja. Na niej 8 zdjęć przedstawiających osoby z niepełnosprawnością i tytuł: 25 lat systemuNajnowszy numer „Integracji” – jak można od razu zauważyć – w głównej mierze poświęcony jest 25-leciu polskiego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej. W magazynie analizujemy, co udało się już zrobić, a co jest jeszcze do poprawy. I zachęcamy Czytelników do tego samego, przypominając, że do 15 września można zgłaszać propozycje poprawek do ustawy o rehabilitacji (konsultacje społeczne) poprzez stronę PFRON.

Na początek proponujemy lekturę kilku materiałów z „Integracji” 4/2016. Jednym z nich jest analiza – metaforycznie i wprost – zebrana w abecadło. Autorzy: szef Integracji, Piotr Pawłowski, i sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl, Tomasz Przybyszewski, zapraszają Czytelników na wędrówkę od „Ameryki” poprzez „Ciechocinek”, z uwzględnieniem „Bruku” i „Tramwaju”, mijając po drodze m.in. „Mętlik”, by zakończyć na „Zasiłku pielęgnacyjnym” (s. 18-21).

Drugi tekst, Mateusza Różańskiego, jest zaproszeniem do poznania 25-letnich działań człowieka, organizacji pozarządowej, pracodawców i mediów – jako ilustracji tego, ile, co, jak i u kogo zmieniło się przez ostatnie ćwierć wieku (s. 22-27).

Trzeci materiał dotyczący 25-lecia systemu to Informator PFRON, pełen liczb, sum pieniędzy i dat, w których zawarta jest przeszłość i teraźniejszość Funduszu – równolatka polskiego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością (s. 59-60).

Polecamy także:

  • rozmowę z Ewą Błaszczyk, aktorką i prezes Fundacji „Akogo?”, m.in. o klinice Budzik, nowatorskiej operacji w Olsztynie i córce Oli przebywającej od 16 lat w śpiączce ( s. 10-11).
  • zapowiedź wywiadu z Łukaszem Szeligą, prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – o szansach medalowych Polaków, pieniądzach na sport paraolimpijski i o tym, jak zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę mimo niepełnosprawności (s. 16-17). Cała rozmowa jest również na Niepełnosprawni.plZapraszamy oczywiście na portal do śledzenia relacji z Rio i lektury mnóstwa informacji na temat dyscyplin paraolimpijskich, sportowców i historii igrzysk.
  • kolejną część cyklu „Jak żyć…”. Tym razem o osobach z MPD („Nie niemowy?”, s. 28-31), z perspektywy Agnieszki Bal, „Człowieka bez barier 2015”. Przypominamy przy okazji o zgłoszeniach do tegorocznej edycji konkursu (do 24 października).
  • opowieść o krakowskim Pensjonacie U Pana Cogito, w którym pracuje 25 osób z chorobami psychicznymi (s. 36-38).
  • oczywiście porady, dobre praktyki i rozwiązania, poradniki i informatory – dotyczące podróży, zdrowia, ulg i udogodnień, rent, edukacji, ale i nowinek technologicznych.

Miłej lektury, dużo wrażeń sportowych podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio i słonecznej jesieni!


Pobierz numer magazynu „Integracja” – (PDF, wersja do druku, 4 MB).