„Integracja” 5/2015

okładka Integracji nr 5/2015Nowy numer magazynu „Integracja” prezentuje… zmiany w samej Integracji i naszą nową identyfikację wizualną. Na okładce Bartłomiej Skrzyński, dziennikarz, aktywista, społecznik i pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw Osób Niepełnosprawnych. Nam opowiedział o swoim życiu i wychowaniu.

Zmiany, zmiany, zmiany

Nasza organizacja od ponad 20 lat działa na rzecz znoszenia barier w otaczającym nas świecie: społecznym, zawodowym, a także architekturze i nowych technologiach. Starając się być liderem dostępności  budującym mosty dialogu i porozumienia pomiędzy światem niepełnosprawności i resztą społeczeństwa, Integracja wprowadza nową identyfikację wizualną. Efekty tej zmiany, przygotowywanej we współpracy z Leo Burnett (jedną z największych agencji reklamowych na świecie), pokazują kompleksowość naszych działań. Będzie je można wkrótce zobaczyć w kolejnych projektach Integracji i podczas Wielkiej Gali Integracji 19 listopada w Expo XXI Warszawa.

W najnowszym numerze

Nasi dziennikarze przyjrzeli się w nim ważnym problemom środowiska osób z niepełnosprawnością. Badamy sprawę kostki brukowej, będącej nie tylko solą w oku architektów, ale też powodem dodatkowych kosztów społecznych: od wizyt u otopedy i szewca, po codziennie funkcjonowanie osób poruszających się na wózkach i o kulach. Przyglądamy się też sprawie manifestacji rodziców dzieci z niepełnosprawnością, tym razem pod Pałacem Prezydenckim. Protestujący liczą na działania nowego prezydenta, ale ich protest oceniany jest różnie. W „Integracji” piszemy o tym szerzej.

Wśród tematów poruszanych w numerze 5/2015 jest też tematyka edukacji i tego w jakim stopniu dla potrzeb studentów z niepełnosprawnościami dostosowują się polskie uczelnie. Po raz kolejny redakcja „Integracji” sprawdza i opisuje polski system edukacji i jego przygotowanie dla naszych potrzeb.

Kontynuujemy też serię poradnikową dotyczącą rehabilitacji. Tym razem omawiamy kwestię wózka dla dziecka. Sprzęt ten będzie towarzyszyć mu przez kilka lat, istotnie wpływając na rozwój malca. Tematyce zdrowia przyglądamy się też szerzej odnosząc się do problemu nietrzymania moczu u mężczyzn, czy wstydliwego problemu chorób skóry.

Jak zwykle w magazynie „Integracja” także przegląd aktualności ze świata niepełnosprawności, recenzje najbardziej wartościowych książek, które ukazały się w ostatnim czasie na rynku, a także odpowiedzi na pytania czytelników, porady prawne i informatory przygotowane we współpracy z PFRON, KRUS i ZUS.

Gdzie nas szukać?

Magazyn „Integracja” znajdziecie w naszych Centrach Integracja w Warszawie, Katowicach, Gdyni i Zielonej Górze, a także między innymi 44 oddziałach ZUS, 16 oddziałach KRUS i 21 placówkach Poczty Polskiej. Obecni jesteśmy także w wielu instytucjach partnerskich oraz w czasie wydarzeń, których organizatorem lub partnerem jest Integracja.

Dowiedz się jak zaprenumerować Integrację.